Sprawdzanie pisowni, czyli absolutne minimum, które musisz zrobić, wydając własnego eBooka!
Kiedy chcesz wydać własnego eBooka, to sprawdzanie pisowni powinno być rzeczą naturalną. Jest natomiast jedna ważna kwestia! Nie powinieneś robić tego samodzielnie. Tekst, który stworzyłeś prawdopodobnie już długo wybrzmiewa w Twojej głowie, zagościł w niej na długo, jest dla Ciebie czymś logicznym, czymś, co już bardziej oczywiste być nie może. Niestety pod tym względem nie jesteśmy w ogóle obiektywni, a często okazuje się, że nasze teksty wcale nie są tak idealne, jak nam się wydaje. A zatem co zrobić z tym fantem?
Sprawdzaniem pisowni może zająć się profesjonalista.
Na przykład korektor, który sprawnie przeprowadzi redakcję oraz korektę Twojego tekstu, wyłapie błędy, których Ty nie widzisz albo o których nie miałaś nawet pojęcia. Podpowie którą myśl rozwinąć bardziej, a które zdanie najlepiej całkiem usunąć, bo tylko wprowadza w błąd. Takie uwagi sprawiają, że Twój styl wciąż jest w tekście obecny, natomiast nieobecne będą wszelkie nielogiczne wtrącenia czy błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne i tym podobne…
Profesjonalna korekta oczywiście wiąże się z:
- koniecznością przeprowadzenia researchu i wybrania właściwej osoby, która ogarnie temat
- kosztami
Punkt 1. właściwie masz już z głowy, bo korektą i redakcją zajmujemy się my (wyślij zapytanie tutaj), a z punktem 2. to już trzeba kombinować samemu :) :) Jeśli jednak czujesz się mocna w pisaniu i wiesz, że dasz radę bez postronnej osoby w postaci korekty i redakcji, to…
Zrób chociaż tę jedną rzecz:
Skorzystaj z internetowych korektorów, których w sieci jest mnóstwo. My wybraliśmy te 2:
- https://languagetool.org/pl (Wersja podstawowa nieco okrojona, wersja premium płatna, ale nawet w okrojonej wyłapać można sporo błędów)
- https://www.ortograf.pl/ (Przetestowaliśmy i wyłapuje inne błędy niż Language Tool, więc można przepuścić tekst przez oba korektory)
Sprawdzanie pisowni – powtórzenia
Kiedy piszemy tekst, nie zauważamy również kolejnej rzeczy – powtórzeń. Skutecznym sposobem, aby uniknąć powtarzających się słów w obrębie kilku najbliższych zdań, jest czytanie tekstu na głos. Wówczas od razu zauważysz, że dane słowo pojawia się zbyt często. Warto je wtedy zamienić na inne, o tym samym znaczeniu. Polski język jest niezwykle bogaty, znalezienie bliskoznacznika nie powinno sprawić kłopotu, a nawet gdyby, to z pomocą przychodzi wyszukiwarka synonimów, która zarzuci Cię podobnymi słowami – wystarczy tylko wybrać! :)
Pamiętaj, że sprzedajesz eBooka pod własnym nazwiskiem, to Ty odpowiadasz zarówno za treści, jak i formę, a zatem by czytelnik mógł spędzić naprawdę miły czas z lekturą, to prosimy… Nie katuj go błędami :)
Powodzenia!